Mateusz i Jasiu na Bałtyku

Rejs na jachcie Warszawska Nike, który należy do Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, rozpoczął się 29.07.2017 r. zakwaterowaniem i przygotowaniem jachtu do rejsu. Następnego dnia wypłynęliśmy z mariny w Gdyni i obraliśmy kurs na Kalskrone. Wyprawę rozpoczęliśmy od omówienia zagadnień dotyczących bezpieczeństwa (alarm ogólny, pożarowy oraz manewr człowiek za burtą).

Płynęliśmy ok 48 godzin. W trakcie rejsu zetknęliśmy się z burzą o sile powyżej 6 w skali Beauforta. Tuż przed wejściem do mariny w Kalskronie silnik odmówił nam posłuszeństwa. Próbowaliśmy radzić sobie na wiele sposobów. W końcu zgłosiliśmy się o pomoc do mariny w Karskronie. Zostaliśmy podjęci przez kilkumetrowy holownik, który doholował nas do kei.

Zwiedzaniem Marinmuseum Królewskiej Marynarki Wojennej  Szwecji rozpoczęliśmy wędrówkę po Karskronie.  Ogromne wrażenie na żeglarzach zrobiły  okręty podwodne HMS Neptun i Hajen. W muzeum znajdują się także okręty nawodne takie jak: HMS Bremön, Torpedowiec T 38, HMS Västervik które służyły w czasie zimnej wojny, oraz pełnorejowiec Jarramas.

Wieczorem wypłynęłyśmy z Kalskrony, by w godzinach rannych dopłynąć do mariny w Kalmarze. Drogę z Kalmaru do portu w Helu pokonaliśmy w ciągu 27 godziny. Po nocy spędzonej na Helu i rannym rejsie do Gdyni 5.08.2017 roku zakończyliśmy naszą wyprawę.

Przepłynęliśmy 453 mile morskie.

– relację przygotował Mateusz

-zdjęcia Jasiu i Mateusz

\